Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak działa i jakie ma zalety rekuperacja

Strona główna Jak działa i jakie ma zalety rekuperacja
Jak działa i jakie ma zalety rekuperacja

Projektując dom czy inny budynek, w którym przebywać będą ludzie, bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią wentylację. Wcześniej to było chociażby realizowane dzięki nieszczelnym oknem, przez które powietrze przedostawało się do środka. Lecz obecne okna są bardzo szczelne, aby zachować wysokie parametry cieplne, z tego też powodu stosowane są inne techniki. Jedną z popularniejszych i chętnie używanych jest rekuperacja, to znaczy inaczej mechaniczna wentylacja. Jest ona znacznie nowocześniejsza od klasycznej wentylacji grawitacyjnej, a poza tym poza wymianą powietrza na świeże pozwala też odzyskiwanie ciepła. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, a jednocześnie ekologiczne, co obecnie ma duże znaczenie.

System rekuperacji składa się z kilku urządzeń. Pierwsze to tak zwana czerpnia, pobierająca czyste powietrze z zewnątrz budynku. Ponieważ powietrze to zawierać może dużo różnych zanieczyszczeń, to przekazywane jest do systemu rekuperatora, w jakim na samym początku jest dokładnie filtrowane. Filtracja pozwala na pozbycie się większości zanieczyszczeń, w tym różnego rodzaju pyłów i kurzu. Czyste powietrze zostaje następnie tłoczone do wentylacyjnych kanałów, tymi samymi kanałami przepływa też powietrze z wnętrza budynku.

Zależnie od konstrukcji systemu strumienie te mogą się ze sobą łączyć, albo będą odizolowane od siebie. Ważnym elementem jest wymiennik ciepła, w jakim zewnętrzne powietrze ogrzane zostaje energią cieplną tego z wewnątrz. Rekuperatory występują w kilku rodzajach, z tego też powodu każdorazowo dobiera się odpowiedni do danego budynku i oczekiwań inwestora. Kluczowym aspektem tu jest wydajność, ale pasuje również zwrócić swoją uwagę na różne dodatkowe funkcjonalności. Jeżeli ktoś planuje dowiedzieć się czegoś więcej w temacie rekuperacji, ale też klimatyzacji czy wentylacji, to zajrzeć może na stronę cold-man.pl, albo wpisać w oknie wyszukiwarki słowa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i przejrzeć zwrócone rezultaty.

+Tekst sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zostaw odpowiedź