Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Jakie są podstawowe zasady związane z wystawianiem świadectw energetycznych

Jakie są podstawowe zasady związane z wystawianiem świadectw energetycznych

Zwiększające się ceny paliw kopalnych powodują, że coraz więcej uwagi jest kładzione na różnego rodzaju rozwiązania ograniczające ich zużycie. Pojawiają się z jednej strony coraz to nowe technologiczne rozwiązania, na przykład takie jak wiatraki albo fotowoltaika, ale z drugiej się dąży do tego, żeby ograniczyć zużycie. Tutaj szczególnie dużo do powiedzenia ma budownictwo, gdyż jest ono branżą, która ma w tej kwestii sporo do zrobienia.

Na szczęście jednak już jakiś czas temu zaczęto podejmować odpowiednie działania w tym temacie. Jednym z nich było wprowadzenie energetycznych certyfikatów, jakie mają informować o tym, jak dużo zapotrzebowania na energię posiadają konkretne obiekty. Takie Świadectwa energetyczne obowiązkowe się stały dla budynków, które wybudowane zostały po roku 2009, oraz rzecz jasna aktualnie budowanych.

Lecz od pierwszych miesięcy 2023 roku praktycznie każdy sprzedawany lub wynajmowany lokal musi dysponować takim dokumentem. Co oznacza, że jeżeli nawet jest starszy to właściciel nie może tego obowiązku pominąć. W przypadku kiedy tego nie zrobi, to będzie się narażał na grzywnę, a ta może być dość spora. W skrajnej sytuacji można dostać do zapłacenia nawet pięć tysięcy, co stanowi większą kwotę niż koszt wyrobienia świadectwa. Grzywna nałożona też może zostać w sytuacji, gdy ktoś przy audycie podał nieprawidłowe dane, wtedy też wystawiony w oparciu o nie certyfikat staje się nieważny.

Tak więc z różnych powodów jednak warto zrobić Świadectwo energetyczne, a nie ryzykować niepotrzebną karą. Zwłaszcza że koszty obecnie nie są wcale jakieś wysokie. Zależą one od kilku czynników, takich jak chociażby wielkość i położenie nieruchomości czy jej stan techniczny. Pod uwagę bierze się również materiał, z którego zostały wykonane stropy i ściany, czy parametry okien. Wykonanie świadectwa dla przeciętnego mieszkania zaczyna się od kwoty mniej więcej 300 złotych, nieco więcej to może być w przypadku zwykłego domu jednorodzinnego. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za budynki wielorodzinne, nawet do paru tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Related Articles

Dodaj komentarz