Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Świadectwa energetyczne – jakie są ich podstawowe zadania

Strona główna Świadectwa energetyczne – jakie są ich podstawowe zadania
Świadectwa energetyczne – jakie są ich podstawowe zadania

Od wielu lat nowe budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne. Jest to dokument określający ogólne roczne zużycie całej energii potrzebnej do utrzymania odpowiedniej temperatury oraz prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Znając koszty mediów dzięki temu można oszacować, jakie będą koszty obsługi obiektu w tym zakresie. Takie informacje są opisane jako klasa energetyczna danego budynku. Jeśli się ją porówna wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Kraków. Ten dokument jest wymagany przy wynajmie czy sprzedaży, tak więc każdy kupiec czy najemca może o niego poprosić.

Zależnie czy chodzi o pojedynczy lokal czy cały budynek, energetyczne świadectwo objąć powinno stosowny zakres danych o zużywanej. Informacja o tym dokumencie znajduje się w akcie notarialnym, a za jego niedostarczenie mogą grozić wysokie kary. Jedynie posiadacze nieruchomości nie przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem nie muszą wykonać tego audytu. Jednak nie oznacza to, że nie muszą tego robić. Wraz z wyznaczeniem energetycznej klasy uzyskuje się bowiem wskazówki pomagające zmodernizować budynek do tego, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Ewentualne korzyści na pewno są większe, niż koszt wystawienia świadectwa energetycznego. Cena za taki zależna jest zależna od paru czynników, między innymi od lokalizacji i rodzaju nieruchomości.

Więcej będzie kosztować Świadectwo energetyczne Katowice niż identyczny zrobiony dla domu w małej miejscowości. Inne elementy ceny to na przykład ilość instalacji wewnętrznych oraz wielkość obiektu. Wpływ na ostateczny koszt ma również dokumentacja budynku, na podstawie której wyznacza się liczne parametry potrzebne do wyliczeń. Lecz ostatecznie koszt wystawienia energetycznego świadectwa powinien się z reguły zamknąć w kwocie kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zostaw odpowiedź