Niezależnie od tego, czy jesteś rowerzystą rekreacyjnym, zapalonym amatorem, półprofesjonalistą czy nawet profesjonalistą, znajomość zasad ruchu drogowego jest nie tylko zalecana, ale może uratować Ci życie.
Kodeks drogowy i przepisy wykonawcze do niego są głównymi dokumentami regulującymi zasady ruchu na drogach publicznych i podlegają one okresowym zmianom. Zmieniło to i uzupełniło rozporządzenie wykonawcze do nadzwyczajnego rozporządzenia rządu nr 195/2002 w sprawie ruchu na drogach publicznych, przynosząc tym samym pewne udogodnienia dla „życia” rowerzystów. poczytaj wiecej
W tym poradniku przedstawiamy obowiązujące przepisy dotyczące rowerów, wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy na rowerze oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania.
Zasady i przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów
Rower jest pojazdem, więc jeżdżąc na nim musisz przestrzegać przepisów ruchu drogowego, które obowiązują inne pojazdy, w tym samochody. Nie ma specjalnego kodeksu drogowego dla rowerzystów, a jedynie odniesienia do poruszania się rowerów po drogach publicznych. Tak więc odniesienia do zasad ruchu drogowego dla rowerzystów można znaleźć w kodeksie drogowym i rozporządzeniu wykonawczym, które zostało znowelizowane pod koniec 2016 roku o pewne elementy, które przychodzą na korzyść osób podróżujących rowerem.
Należy wiedzieć, że jazda rowerem po chodnikach jest zabroniona. Gdy na chodnikach są zainstalowane specjalne pasy rowerowe, można tam bez problemu jeździć rowerem, a chodnik staje się pasem rowerowym. Chodniki są przeznaczone dla pieszych, więc każdy pojazd na chodniku, bez specjalnego oznakowania, narusza prawo o ruchu drogowym.
Zgodnie z kodeksem drogowym, ruch na drogach europejskich, krajowych i innych jest dozwolony, o ile nie jest sygnalizowany znakiem drogowym. Rowery nie są jednak dozwolone na autostradach… Obowiązkowe wyposażenie roweru na drogach publicznych
Aby poruszać się rowerem po drogach publicznych, zgodnie z wyżej wymienionymi zmianami w rozporządzeniu wykonawczym do kodeksu drogowego, które weszły w życie w styczniu 2017 roku, należy zadbać o jego wyposażenie:
- Skuteczny układ hamulcowy: Rower musi być wyposażony w sprawne hamulce. Jest to przydatne do bezpiecznego hamowania na najkrótszym odcinku.
- Kierownica: Rower obowiązkowo musi być wyposażony w sprawny układ kierowniczy. Jego zadaniem jest zapewnienie sprawnego sterowania i unikania przeszkód.
- Biały lub żółty reflektor: Z przodu roweru musi znajdować się białe lub żółte światło główne. Może to być klasyczny reflektor lub reflektor LED, który sprawi, że będziesz widoczny dla nadjeżdżających pojazdów i oświetli Ci drogę w ciemności.
- Czerwone światło: Z tyłu obowiązkowo należy zamontować czerwone światło, aby być widocznym dla nadjeżdżających pojazdów.
- Co najmniej jedno czerwone urządzenie fluorescencyjne: Musi on być zamontowany z tyłu roweru i jest to element bezpieczeństwa biernego, który staje się widoczny po oświetleniu reflektorem samochodu lub innego roweru.
Elementy lub urządzenia odbijające światło fluorescencyjne, zamontowane na kołach:
Przepisy wymagają, aby elementy te tworzyły ciągłe niebo podczas ruchu. Elementy fluorescencyjne montowane na szprychach nazywane są również kocimi oczami – mają one zazwyczaj pomarańczowy kolor i montowane są na szprychach roweru w taki sposób, że podczas ruchu tworzą ciągły okrąg. Zamiast tego możesz mieć przyklejone do opony paski odblaskowe, wiele opon miejskich ma taki pasek fabrycznie.
Ostrzeżenie: Zgodnie ze zmianami w przepisach wykonawczych do kodeksu drogowego, które weszły w życie 21 stycznia 2017 roku, rowery muszą mieć reflektory i odblaski tylko w nocy lub przy słabym oświetleniu. Chyba najważniejszą zmianą jest ta dotycząca kierowców, którym „zaleca się zachowanie minimalnej odległości bocznej 1,5 m podczas wyprzedzania rowerów”.
Ta sama nowelizacja ogranicza również, kiedy rowerzyści muszą nosić odzież z elementami odblaskowymi. Jest więc obowiązkowy „wewnątrz miejscowości, w których nie działa oświetlenie publiczne, a także poza miejscowościami, od zmierzchu do świtu lub gdy widoczność jest ograniczona”.
Obowiązki i zakazy dla rowerzystów na drogach publicznych
Aby uniknąć niespodzianek podczas jazdy rowerem po drogach publicznych, należy znać swoje obowiązki jako rowerzysty, a także zakazy i zalecenia podczas jazdy rowerem.
- Zobowiązania
Kodeks drogowy stanowi, że osoby, które chcą korzystać z roweru na drogach publicznych muszą mieć ukończone 14 lat. Dlatego jako rowerzysta jesteś zobowiązany do posiadania przy sobie dowodu osobistego. Jesteś również zobowiązany do wyposażenia roweru zgodnie z przepisami, aby bezpiecznie podróżować i być zauważonym przez inne pojazdy w ruchu drogowym.
Noszenie odzieży fluorescencyjnej jest obowiązkowe tylko poza miastami i w miastach, w których nie ma oświetlenia publicznego, od zmierzchu do świtu lub w warunkach ograniczonej widoczności.Jeśli jeździsz po drogach publicznych i spotykasz innych rowerzystów, powinieneś wiedzieć, że musisz jechać w jednym pliku. Kolarstwo równoległe jest dozwolone tylko podczas zorganizowanych zawodów. Nie wolno jeździć na rowerze, jeśli jest się pod wpływem alkoholu, narkotyków lub leków o podobnym działaniu.
-
Zakazy
Jeśli jeszcze nie umiesz jeździć na rowerze, to nauka jazdy po ruchliwych drogach jest zabroniona. Nie wolno też jeździć po odcinkach dróg wyłączonych z ruchu rowerowego, takich jak autostrady czy drogi oznaczone znakami zakazującymi jazdy rowerem. Ponadto nie wolno jeździć rowerem po chodnikach – chyba że są specjalnie wyznaczone pasy – ani po jezdni.
Inne zakazy, które masz jako rowerzysta to m.in:
- Jazda bez przynajmniej jednej ręki na kierownicy i obu stóp na pedałach;
- jechać równolegle do innego rowerzysty, z wyjątkiem zawodów sportowych;
- trzymanie się poruszającego się pojazdu lub holowanie przez inny pojazd lub pchanie/ciągnięcie przez osobę w pojeździe;
- przewożenie innej osoby na rowerze. Wyjątkiem są dzieci do lat 7, które mogą być przewożone tylko w specjalnie homologowanych, oznaczonych znakiem CE fotelikach rowerowych i tylko przez osobę dorosłą. Rowery specjalnie zaprojektowane do przewożenia więcej niż jednej osoby nie są objęte tym zakazem (takie jak rowery tandemowe lub rowery cargo);
- do jazdy rowerem, gdy drogi pokryte są lodem, szronem lub śniegiem;
- jeździć z awariami hamulców technicznych lub z rowerem bez klaksonu;
- przekraczanie dróg publicznych na przejściach dla pieszych podczas jazdy rowerem;
- jazdy po pasach innych niż przy krawężniku/chodniku, z wyjątkiem sytuacji, gdy trzeba skręcić w lewo przed skrzyżowaniem;
- jazdy bez ubrania odbijającego światło fluorescencyjne, poza miejscowością i w miejscowości, w której nie działa oświetlenie publiczne, od zmierzchu do świtu lub gdy widoczność jest ograniczona;
- jazda na rowerze bez utrzymywania kół w kontakcie z podłożem;
-
jazda rowerem po autostradzie;
- parkować roweru na drodze publicznej w nocy.
Zostaw odpowiedź
Musisz być zalogowany aby opublikować komentarz.